Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler bir hikaye

Posted on

Bir zamanlar bir ülke iyi bir kral ve onun güzel karısı tarafından yönetiliyordu. Bu çiftin tek istediği bir çocuk sahibi olmaktı. Bir gün güzel kraliçe odasında dikiş dikiyordu. O sırada eline bir nakış iğnesi saplandı ve elinden kan işine damlamaya başladı. O anda kraliçe bir dilek tutmayı düşündü. Nazik kraliçe beyaz tenli, siyah saçlı ve güzel bir dünyaya sahip bir kızı istedi.

Kraliçenin dileği birkaç ay sonra gerçekleşti. Kraliçe beyaz tenli güzel bir kızı doğurdu. Ona Pamuk Prenses adı verildi. Kral ve karısı, kızları doğduğunda çok mutlu olmuşlar ama mutlulukları uzun sürmemiş. Çünkü kibar kraliçe kötü bir hastalığa yakalandı ve kısa süre sonra öldü. Kral, karısı ölünce çok üzüldü, fakat küçük bir kızı olduğu için çabucak tekrar evlendi. Yeni kraliçe çok güzeldi ama aynı zamanda çok gururluydu. Kraliçe kendisinden başka kimsenin güzel olmasını istemiyordu.

Kraliçe güzelliğiyle gurur duyar, bu yüzden her gün odasında aynasının karşısında durur ve “Ayna ayna, söyle bana bu dünyada benden daha güzel biri var mı?” diye sorardı. Aynaya verilecek cevap “Senden daha güzeli yok kraliçem” olurdu. Kraliçe bu sözü duyunca çok sevindi. Böylece zaman geçti ve Pamuk Prenses büyüyüp çok güzel bir genç kız oldu. Kraliçe ise yaşlanıyordu ama aynanın karşısında durup kendine sorular sormaktan hiç bıkmıyordu. Tekrar aynanın karşısına geçti ve aynı soruyu sordu. Ama o gün, farklı bir cevap aldı.

“Sen de güzelsin prensesim ama Pamuk Prenses senden daha güzel” diye cevap verdi ayna. Kraliçe çok kızmıştı çünkü kimse ondan daha güzel olamazdı. Çok düşündü ve prenses gitse bile yine de en güzel insan olacağına karar verdi. Sonra prensesi öldürmek için bir plan yaptı. Bir avcı buldu ve ona prensesi ormana götürmesini ve prensi orada öldürmesini söyledi. Ayrıca avcıya, prensesi öldürdüyse kanıt olarak karaciğerini ve kalbini getirmesini söyledi.

Pamuk Prenses avcı tarafından ormana götürüldü ama hem güzelliği hem de gözyaşları onu çok üzdü. Avcı daha sonra Pamuk Prenses’i öldürmeye çalışmaktan vazgeçti ve üvey annesi onun ölmesini istediği için ona kaçmasını söyledi. Prenses, kraliçeye prensesi öldürdüğünü ve kalbini ve karaciğerini aldığını göstermek için kaçarken avcı ormanda bir hayvanı öldürdü. Kraliçe, Pamuk Prenses’in serbest kalmasına sevindi çünkü krallıktaki tek güzel insan kendisiydi.

Öte yandan prenses ormanın içinden geçerken korkmuş ama birden karşısına küçük ama şirin bir ev çıkmış. İçeridekilerin ona yardım edebileceğini düşündüğü için kapıyı çaldı ama kimse cevap vermedi. Evin kapısının açık olduğunu görünce prenses içeri girdi. Prenses çok aç olduğu için evden yemek yedi. Ondan sonra çok yorgundu ve yatağa gitti. Prenses uyuyacak bir yer bulmak için bir odaya girdi ve hepsi aynı olan yedi küçük yatak gördü. Prenses buna şok oldu ve o kadar yorgundu ki yataklardan birinde uyuyakaldı.

Seven dwarves who mined silver lived in the house the princess found. When the dwarves got home from work at the end of the day, they were very surprised to find a stranger in their house. However, when they saw how beautiful she was, they were also very impressed. When the princess woke up in the morning, she was very scared to see the dwarves. But when she talked to them, she realised they wouldn’t hurt her. He asked them if he could stay at their place. So, the dwarves talked to each other and decided to let the princess stay in their house as long as she cleaned, did laundry, and cooked for them.

As time went on, Snow White and the seven dwarfs fell in love. They were happy all the time. But this happiness didn’t last, because one day the evil queen asked her famous question to her mirror. “Snow White is more beautiful than you,” the mirror said. The answer made the queen angry, so she said that the princess was dead. The mirror told her everything, though, because it knew that the hunter hadn’t killed her. So, the queen decided to find the princess and kill her herself. He quickly found out where the princess was staying.

The bad queen went to the dwarves’ house dressed as an old woman. The princess was told not to open the door, but when she saw the woman, she thought the old man wouldn’t hurt her, so she did. The old woman told him she sold ribbons and that she thought they would look good on her. Then Snow White liked a ribbon and asked the old woman to help her get it. The queen then put the ribbon around the princess’s neck and made sure it was tight. The princess passed out while gasping for air, and the queen left the house with a smile on her face. When the dwarves got home in the evening, they found the princess unconscious and saved her by cutting the ribbon around her neck.

The queen thought she had killed the princess, but the mirror showed her that she was still alive. She then came up with a new plan and went to the dwarves’ house. This time, he was dressed as a man who sold combs and stood in front of the princess. He had a poisoned comb, and the princess bought it from him. She then said, “Let me comb your hair.” When the princess agreed to what the seller wanted, she fell in love with her combed hair. The queen, who thought the princess was dead, was again happy when she left the house. But the queen’s happiness wasn’t complete because the dwarves who took the comb out of the princess’s hair saved her again.

The princess kept killing the princess because she liked how pretty she was. This time, he made a poison that was even more dangerous and thought it would kill the princess for good. The queen went to the dwarves’ house dressed as a beggar and knocked on the door, but the princess, who had learned from her past mistakes, did nothing but look out the window. Then, the beggar said she was thirsty and asked the princess for water. Through the glass, the princess made her wish come true. The beggar then told the girl he wanted to thank her and gave her the apple he was holding. When the princess didn’t agree, she bit herself to show that the apple was empty.

When the princess saw that the beggar woman was still alive, she took the apple and bit into it. But the princess fell into place because the beggar gave her the poisonous part. The queen left when she was sure that the princess was dead. When the seven dwarfs got home from work at night and saw the princess, whom they loved very much, they knew that the queen had returned. But this time, nothing they tried to do to save him worked. This really upset the dwarfs. But since the princess didn’t look like she was dead, they didn’t dare bury her. For this reason, they made him a glass coffin and put it there.

As time went on, the princess in the glass coffin never woke up, and the dwarfs started to think she was dead. When a beautiful princess saw Snow White in a coffin one day, she fell in love with her. He went to the dwarfs and told them he liked her and wanted to know what had happened. The evil stepmother tried to kill him, the dwarves said. When the prince heard what had happened, he was very upset and said that taking Snow White to his palace would help her get better. He convinced them, so they let the princess go.

As the prince’s men carried the glass coffin, the poisoned apple piece that was stuck in Snow White’s throat fell out. The princess got rid of the poison and woke up. When she saw the prince standing next to her, she fell in love with him. The prince and the seven dwarfs were all very happy. Later, the princess went to the palace of the prince she fell in love with and decided to marry him. On the other hand, because she killed the princess, the queen had to live with the mirror’s answer that “you are the most beautiful, my queen.” The princess and the princess are getting married soon. There were seven dwarfs and a stepmother at the wedding.

Even though the seven dwarfs were happy for the princess, she was very angry when she saw her stepmother, Snow White. While he was thinking about what to do, the prince’s men saw the stepmother, caught her, and sent her to a different country. Snow White got rid of the queen for good, married the prince, and they had a happy life together. When he was happy, the seven dwarfs were also happy.